گلایه شهروندان اردستان از کمبود تخم مرغ
گلایه شهروندان اردستان از کمبود تخم مرغ

پایگاه خبری زنگ خطر / در چند روز اخیر شاهد کمبود تخم‌مرغ در واحدهای صنفی شهرستان اردستان هستیم و کاسب‌های شهر عرضه نکردن تخم‌مرغ توسط تولیدکنندگان را دلیل کمبود تخم‌مرغ اعلام می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطردر چند روز اخیر شاهد کمبود تخم‌مرغ در واحدهای صنفی شهرستان اردستان هستیم و کاسب‌های شهر عرضه نکردن تخم‌مرغ توسط تولیدکنندگان را دلیل کمبود تخم‌مرغ اعلام می‌کنند.
یکی از بانوان اردستانی در حالی که از افزایش قیمت‌ها گلایه دارد می‌گوید: برای تهیه تخم‌مرغ به چند مغازه مراجعه کردم، شهرستان اردستان قطب تولید و پرورش مرغ و تخم‌مرغ در استان است، ولی چرا باید در فصل زمستان که مصرف تخم‌مرغ افزایش پیدا می‌کند، فروشنده بگوید تخم‌مرغ موجود نیست.
یکی دیگر از شهروندان نیز با گلایه از اینکه وقتی کالایی تا چند روز در بازار کمیاب می‌شود باید بیم افزایش قیمت آن را بر جان بخریم گفت: امروز من چند سوپر مارکت اردستان برای تهیه تخم مرغ مراجعه کردم، ولی هیچ کدام تخم مرغ نداشتند.
به سراغ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردستان رفتیم تا دلیل کمبود این ماده غذایی را جویا شویم که وی عدم اعلام نرخ مصوب از طرف وزارت جهاد کشاورزی را یکی از دلایل کمبود تخم‌مرغ اعلام کرد و گفت: حدود ۲۰ روز است نرخ مصوب و دقیقی برای تخم‌مرغ به جهاد کشاورزی اعلام نشده است.
محمد امینی افزود: همچنین افزایش بی‌رویه قیمت نهاده‌ها باعث شده تولیدکننده تمایلی برای تولید و توزیع تخم‌مرغ داخل شهرستان و شبکه توزیع جهاد کشاورزی نداشته باشد و بیشتر تولیدات شهرستان به دیگر شهرها ارسال می‌شود.
وی تصریح کرد: نیاز روزانه تخم‌مرغ شهرستان در وضعیت عادی یک‌تُن است در صورتی که حدود ۶ واحد مرغداری تخم‌گذار فعال شهرستان روزانه حدود ۲۰ تُن تخم‌مرغ تولید می‌کنند، ولی اقدام به توزیع در شهرستان نمی‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردستان با بیان اینکه هیچ‌گونه اهرم فشاری در اختیار جهاد کشاورزی نیست که بخواهد مرغدار را ملزم به توزیع تخم‌مرغ در سطح شهرستان کند، گفت: واقعیت این است که به دلیل شرایط اقتصادی، مرغداران در وضعیت کنونی با زیان در حال فعالیت هستند و نمی‌توانیم به آنها فشار بیشتر بیاوریم.
هیچ‌گونه افزایش قیمت نان نداشتیم
امینی در خصوص افزایش قیمت خودسرانه در نانوایی‌های شهرستان، گفت: جهاد کشاورزی اردستان تاکنون هیچ گونه نرخ‌نامه جدیدی برای نانوایی‌ها اعلام نکرده است و هر واحد صنفی که خودسرانه اقدام به افزایش قیمت نان کند با آن برخورد قانونی می‌شود.
وی، کنجدِ بهداشتی و دیگر خدمات اضافی توسط نانوایی‌ها را تنها دلیل مجاز افزایش قیمت نانوایی‌ها اعلام کرد و گفت: طبخ نان خارج از ضوابط مندرج در نرخ نامه ابلاغی و عرضه نان ممنوع است. نانوایان که چند مورد تخلف انجام داده و اقدام به کم‌فروشی، گران‌فروشی و عرضه نان بی‌کیفیت کنند با ارائه شکایات و پیگیری دستگاه نظارتی با کاهش و قطع سهمیه آرد، جریمه نقدی و یا با پلمب مواجه می‌شوند.