یک ایران و یک سردار آزمون در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر
یک ایران و یک سردار آزمون در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

پایگاه خبری زنگ خطر / نشریه معتبر آلمانی بیلد در جدیدترین گزارش خود، به تمجید از سردار آزمون ، مهاجم ملی‌پوش ایرانی تیم فوتبال بایرلورکوزن پرداخت و با تیتر «سردار آزمون - راز فوق‌ستاره بوندس لیگا» نوشت: در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، کل کشور ایران به این مهاجم متکی است. انتظار می‌رود سردار آزمون به عنوان کاپیتان دوم، تیم ملی ایران را در گروه B در تقابل با تیم‌های انگلیس، آمریکا و ولز به مرحله یک هشتم‌نهایی برساند. اگر این اتفاق بیفتد، او دیگر یک ستاره مخفی در بوندس‌لیگا نخواهد بود."

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، نشریه معتبر آلمانی بیلد در جدیدترین گزارش خود، به تمجید از سردار آزمون، مهاجم ملی‌پوش ایرانی تیم فوتبال بایرلورکوزن پرداخت و با تیتر «سردار آزمون – راز فوق‌ستاره بوندس لیگا» لقبی جالب را برای او ساخت. رسانه بیلد به شرح زیر از قهرمان مردمی اما مخفی بوندس‌لیگا تمجید کرد و به واگویی رؤیاهای او پرداخت؛

“در آلمان، بسیاری از هواداران فوتبال در حال حاضر تنها نام آزمون را می‌شناسند اما در سرزمین مادری‌اش دیگر لازم به توضیح دادن در مورد او نیست. سردار آزمون ۲۷ ساله فو‌ق‌ستاره مخفی بوندس‌لیگا است. در ایران او یک قهرمان مردمی است. او با ۴.۸ میلیون دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی اینستاگرام، بیشتر از متس هوملس مدافع دورتموند که قهرمانی در جهام جهانی را هم در کارنامه‌اش دارد، (۳۳ ساله با ۴.۱ میلیون دنبال‌کننده) در اینستاگرام دنبال‌کننده دارد و این تنها بخشی از چیزی است که باید در مورد این مهاجم ایرانی بدانید.
بایرلورکوزن در ماه ژانویه گذشته بهترین گلزن لیگ برتر روسیه در فصل ۲۰-۲۰۱۹ (۱۷ گل‌زده) را در ازای ۲.۵ میلیون یورو از زنیت سن‌پترزبورگ به خدمت گرفت. پیش‌نمایشی از فصل جدید. آزمون و بایرلورکوزن ابتدا بر سر انتقال رایگان تابستانی به توافق رسیده بودند.

آزمون، یک عاشق اسب

با این مهاجم همه‌کاره، ورکسلف نه‌ تنها در نهایت یک جمع‌کننده عناوین قهرمانی (او چهار قهرمانی در لیگ برتر روسیه، یک قهرمانی در جام حذفی روسیه و دو سوپرجام روسیه را با زنیت کسب کرد)، بلکه بزرگترین تربیت کننده اسب در لیگ را نیز به دست آورد؛ آزمون که والدینش ترکمن هستند، ۵۲ اسب مسابقه دارد.
آزمون که نام «سردار» پشت پیراهن شماره «۹» او در بایرلورکوزن نقش بسته است، به «بیلد» آلمان گفت: «اسب‌های من در ایران و استرالیا هستند و اولین اسبم را وقتی ۱۷ ساله بودم، خریدم».
آزمون در حالی بزرگ شد که اطرافش پُر از اسب بود. او گفت: «وقتی کوچک بودم، پدر، پدربزرگ و عمویم در مزرعه بزرگ خود اسب داشتند. اسب‌ها همیشه نقش زیادی در خانواده ما داشته‌اند. به لطف کمک پدرم در سه سالگی توانستم اسب سواری کنم. این آغاز عشق من به این حیوانات بود».
آزمون تضمین می‌دهد که نام تمامی ۵۲ اسبش را می‌داند. او علاقه خاصی به «سرکان» اسب نرش دارد و می‌گوید: «من همه اسب‌هایم را دوست دارم اما سرکان و پدرش اسب‌های مورد علاقه من هستند. سرکان یک ساله است، او در دو سالگی مسابقه می‌دهد».
تاختن (چهارنعل رفتن)، اشتیاق بزرگ فوتبالیست‌هاست. خانواده او قبلاً جایزه‌ای بالغ بر ۲۵۰۰۰ یورو را در مسابقات اسب‌سواری کسب کرده‌اند اما در حالی که آزمون قرار است با لورکوزن در آلمان به بایرن مونیخ حمله کند، چه کسی از اسب‌هایش مراقبت خواهد کرد؟ فوتبالیست سال ۲۰۲۱ روسیه می‌گوید: «من یک مزرعه بزرگ و یک مدیر برای مراقبت از اسب‌هایم در ایران داشته و مربیان و سوارکارانی برای تمرین و شرکت در مسابقات دارم».

از والیبال تا لیگ قهرمانان

آزمون نه تنها به دلیل اشتیاق به ورزش سوارکاری شخصیت فوق‌العاده‌ای است، بلکه می‌توانست به عنوان یک بازیکن والیبال دوران حرفه‌ای‌اش را ادامه دهد. والیبال ورزش مهمی در خانواده او بوده و هست. سردار خودش بازیکن ملی‌پوش والیبال زیر ۱۵ سال کشورش بود اما در ادامه تصمیم گرفت به فوتبال بپردازد. آزمون هفته گذشته در کمپ تمرینی لورکوزن در کاپرون اتریش، زمانی که کلاس کاری‌اش را در والیبال ساحلی در بازی با هم‌تیمی‌هایش نشان داد، ثابت کرد که هیچ چیزی را روی تور فراموش نکرده است.
بعد از روستوف و زنیت، بایرلورکوزن سومین باشگاهی است که آزمون در لیگ قهرمانان اروپا با آن بازی خواهد کرد. او تأکید می‌کند: «لورکوزن بهترین تیم باشگاهی است که تا به حال در آن بازی کرده‌ام. من هرگز ندیده‌ام که باشگاهی تا این حد حرفه‌ای کار کند و در کنارش به هم احترام زیادی می‌گذارند. وقتی بازیکن جدیدی به تیم ملحق می‌شود، هیچ‌وقت احساس غریبگی نمی‌کند. شخصاً بلافاصله احساس کردم که در خانه هستم».
در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، کل کشور ایران به این مهاجم متکی است. انتظار می‌رود سردار آزمون به عنوان کاپیتان دوم، تیم ملی ایران را در گروه B در تقابل با تیم‌های انگلیس، آمریکا و ولز به مرحله یک هشتم‌نهایی برساند. اگر این اتفاق بیفتد، او دیگر یک ستاره مخفی در بوندس‌لیگا نخواهد بود.”